Üniversitemizden Jeopolitik Merkez Olarak Türkiye ve Büyük Oyun Konulu Konferans

09 Kas

Üniversitemizden Jeopolitik Merkez Olarak Türkiye ve Büyük Oyun Konulu Konferans

 

Üniversitemiz Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından “Dünden Yarına Jeopolitik Merkez Olarak Türkiye ve Büyük Oyun: Aktörler, Eylemler, Süreçler” başlıklı bir konferans düzenlendi.

 

 

Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zafer Akbaş tarafından Akçakoca Yerleşkesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa; akademik ve idari personellerimiz ile öğrencilerimiz katıldı.

 

Dünya tarihi ve ileri sürülen teoriler ile ilgili ayrıntılı bilgi vererek konuşmasına başlayan Doç. Dr. Zafer Akbaş, Türkiye’nin dini kimliği, coğrafi konumu, dünden bugüne getirdikleri ve jeopolitik konumuyla dünyada oynanan ya da oynanması planlanan birçok senaryonun tam ortasında olduğunu ifade etti.

Jeopolitikanın günümüzde öneminin yeniden arttığını söyleyen Doç. Dr. Akbaş,  bu bağlamda Türkiye’nin önemli bir aktör haline dönüştüğünü ve uluslararası politikada daha etkili olduğunu belirterek Ülkemizin merkez ülkelerden biri haline geldiğinin altını çizdi.

Konuşmasında İngiliz bilim adamı John Mackinder’in “Kara Hâkimiyet” teorisine değinen ve konuyla ilgili dikkat çekici bilgiler paylaşan Doç. Dr. Zafer Akbaş bu teoride, ülkelerin de hücreler gibi kendilerine meşruiyet kazandırma adına çevresindeki varlıkları tüketerek hayatta kalabileceklerinin belirtildiğini sözlerine ekledi. Akbaş,  teoriye göre devletlerin varlıklarının devamını sağlayabilmesi için çevresindeki ya da etki alanındaki ülkeleri kendi menfaatleri doğrultusunda işgal etme düşüncesine sahip olabileceğini, yönetmek veya onları etkisiz hale getirmek isteyebileceğini dile getirdi.

Günümüzde yaşanan birçok olayın bu eksende cereyan ettiğini söyleyen Doç. Dr. Zafer Akbaş, küresel güçlerin çıkarları doğrultusunda kendi kaynaklarını yönettiğine ve kendilerine ait olmayan kaynakların da transfer sürecini yönettiklerine dikkat çekerek bu noktada Türkiye’den, konumu ve özellikleri itibariyle birçok ülkenin rahatsız olduğundan söz etti.

Tarihsel, kültürel ve medeniyet gelişimine anavatanlık yapan Türkiye’nin; jeostratejik ve jeoekonomik özellikleri yanında geçmişten günümüze kadar sürdürmüş olduğu Müslüman dünyasının en önemli aktörü olma özelliğinin de büyük güçler tarafından artık kabul edildiğini ifade eden Doç. Dr. Akbaş, birçok ülkenin de dış politikasını bu eksende oluşturmak zorunda olduğunu vurguladı.


Uluslararası alanda önemli bir aktör olan Türkiye’nin, etrafında oynanan oyunların farkında olduğuna ve gelişen olaylara bakılınca birçok oyunu bozduğuna dikkat çeken Akbaş, Ülkemizin bundan sonra oynanacak oyunları bozmaya muktedir olduğunu sözlerine ekledi.

Batı’nın artık eski gücüne sahip olmadığını ve etkinlik alanının giderek zayıfladığını söyleyen Doç. Dr. Akbaş, dünya medeniyetinin ortaya çıkma yeri olan Mezopotamya’nın, asıl kimliğinin ve özelliğinin farkında olduğuna vurgu yaptı.

Milli değerlerimiz, milli şuurumuz, maddi ve manevi kapasitemiz sayesinde hiçbir gücün Ülkemizi zayıflatamayacağını belirten Doç. Dr. Zafer Akbaş, Türkiye’yi daha güzel ve güçlü yarınların beklediğini söyleyerek sunumunu sonlandırdı.

Konferans, katılımcılarla toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.